Slott og kulturarv
Vikinger
kom som nybyggere til Teesdale fra Danmark i det 9. århundre og fra Norge
og Irland i det 10. århundre. De to gruppene kjempet i slaget på Stainmore,
der den mektige Eirik Blodøks ble drept. Du finner fremdeles skandinaviske
ord i Teesdale-dialekten.
Teesdale lå engang på grensen mot Skottland og har en turbulent historie. Nesten hver eneste landsby er bygget rundt ruinene av en festning.
Raby Castle, hjemmet til Lord Barnard brukes fremdeles som bolig. I 1569 møttes adelen her for å planlegge å styrte dronning Elizabeth den første i favør av dronning Mary av Skottland. Forsøket var en fiasko og Mary ble halshogget.
I dag besøker medlemmer av kongefamilien ofte Teesdale for å drive jakt og fiske.
Bowes Museum er grunnlagt av den lokale forretningsmannen John Bowes og hans kone Josephine og åpnet i 1892. Museet har den største samlingen av europeisk fin og dekorativ kunst i hele nord-øst England, inkludert kunstverk av Goya, El Greco og Canaletto. Det har sitt eget utstillingsprogram, ofte bygd rundt høydepunkter fra dets egne samlinger; tar turnerende utstillinger fra andre institusjoner; setter opp morsomme familiearrangementer; tilbyr akademiske forelesninger og kjører et viktig utdanningsprogram.
Rokeby ble designet og bygd for den talentfulle amatørarkitekten, Sir Thomas Robinson. Designet i 1720-årene, det er et viktig tidlig eksempel på Palladios stilen. Det ble gitt ekstra oppmerksomhet til å relatere høydene og detaljene til opprissene for å maksimalt fremheve sentralblokken og på den måten skape den slående og adelige “norditalienske” villa, som du ser i dag.
Rokeby ble ervervet av J S Morritt i 1769 og forblir eiendommen til Morritt-familien. Mens den interne planløsningen og dekorative planer har utviklet seg over de kommende årene, har det hoveddelene av huset har ikke endret seg mye. Interiøret består av en rekke vakre rom, inkluderte det uvanlige Print Room. Det er familieportretter, periodemøbler og en unik samling håndarbeidsbilder av Anne Morritt (1726-1797). Fra 1809-1905 var Salon hjem til “Rokeby Venus”.
Huset er romantisk satt nært til sammenløpet av elvene Tees og Greta, en omgivelse som inspirerte Sir Walter Scott til å dedikere sitt episke dikt “Rokeby” til hans venn, daværende eier, JBS Morritt.
